To kategoria badań laboratoryjnych, których istotą są oznaczenia pozwalające na wykrycie antygenów oraz przeciwciał przeciwko konkretnym patogenom. Najczęściej przeprowadzane badania w tej kategorii to badania w kierunku chorób:
- Borelioza
- Wirusowe Zapalenie Wątroby WZW
- Helicobacter pylori
- Candida
- Chlamydia
- Cytomegalia
- Grypa
- Gruźlica
- Mononukleoza
- Ospa
W organizmie człowieka produkowane są różne klasy przeciwciał, oznaczane IgM, IgG, IgA. Obecność przeciwciał IgG świadczy o tym, że pacjent miał w przeszłości kontakt z patogenem. Z kolei przeciwciała IgM informują o aktualnym zakażeniu.
Wskazania do badań diagnostycznych infekcji
Badania diagnostyczne infekcji powinien zlecić lekarz w szczególności:
- przy podejrzeniu u pacjenta infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych,
- u kobiet przed planowaną ciążą i w czasie ciąży,
- w chorobach układu immunologicznego.
Jak się przygotować do badania diagnostycznego infekcji?
Badania serologiczne z krwi nie przewidują specjalnego przygotowania. W przypadku pozostałych badań zalecenia są zróżnicowane od jego typu. Przed pobraniem wymazu z gardła na ok. 1 godz. należy powstrzymać się od spożywania posiłków, nie myć zębów oraz nie płukać jamy ustnej płynami do tego celu.
O zalecenia w kwestii przygotowania do konkretnego badania najlepiej zapytać lekarza, który te badanie zleca.
Jak przebiega badanie diagnostyczne infekcji?
Badania serologiczne polegają na pobraniu krwi najczęściej z żyły łokciowej pacjenta. W przypadku badań, w których materiałem jest wymaz, pobranie wymazu następuje z miejsca, którego badanie dotyczy, np. wymaz z gardła. W badaniach kału, np. na nosicielstwo Salmonelli, pacjent dostarcza materiał do badania do laboratorium.