Written by 11:11 Specjaliści

Profilaktyka zdrowia — co to znaczy?

Profilaktyka to określenie, z którym spotykamy się często. Jest często używany w mediach publicznych jak programy informacyjne czy artykuły prasowe. Wiemy, że ma duży wpływ na ludzkie życie oraz zdrowie, ale czy jesteśmy świadomi tego, co dokładnie kryje się za tym określeniem? Spróbujemy to wyjaśnić w poniższym artykule.

Co to jest profilaktyka zdrowia?

W ogólnym rozumieniu profilaktyka zdrowia oznacza zachowania oraz dążenie mające zapobiegać schorzeniom różnego typu. Bardzo duże znaczenie w tym zakresie ma diagnostyka oraz proces leczniczy. Profilaktyka dzieli się na trzy rodzaje i w każdym przypadku opiera się na promowaniu zdrowego stylu życia i tych aktywności, które uznane są za korzystne dla organizmu. Wszelkie szkodliwe wzorce są odrzucane, stąd odradza się palenie papierosów, czy spożywania alkoholu na rzecz uprawiania sportu oraz zdrowego odżywiania, co będzie miało pozytywne skutki w przyszłości. Profilaktyka zdrowia to kwestia omawiana na ekonsultacje.pl, serwisie dotyczącym wszelkich problemów ze zdrowiem, leczenia oraz ze wskazówkami dla lepszego zdrowia.

Profilaktyka pierwotna dotyczy czynności mających na celu przeciwdziałanie zachorowaniu. Skupia się na czynnikach ryzyka oraz przyczynach jednostek chorobowych. Najprościej rzecz ujmując, polega ona na skupieniu się na sprecyzowanych działaniach jak odstawienie słodyczy, napojów gazowanych, tłustych mięs itp. gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie prawidłowej diety, właściwej masy ciała zmniejsza niebezpieczeństwo ciężkich chorób takich jak miażdżyca czy cukrzyca.

Profilaktyka wtórna dąży do wczesnego wykrycia schorzenia zwłaszcza u pacjentów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. W tym zakresie prowadzone są badania przesiewowe pozwalające na wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju. Umożliwiają podjęcie natychmiastowego i efektywnego leczenia i zapobieganie negatywnym skutkom, jakie niesie za sobą choroba.

Ostatnim typem jest profilaktyka trzeciorzędowa obejmująca głównie osoby przewlekle chore. W tym wypadku działania opierają się na zatrzymaniu dalszego rozwoju i przeciwdziałają pojawieniu się powikłań.

Profilaktyka zdrowia – dlaczego warto?

Badania profilaktyczne nie tylko ratują życie, ale pomagają w poprawie jego jakości. Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, powinniśmy przynajmniej raz w roku monitorować stan swojego zdrowia. Może okazać się, że rozwija się w naszym organizmie choroba, ale nie daje jeszcze żadnych objawów. Nawet nowotwór w pierwszym okresie nie boli. Gdy już się pojawi, przeważnie jest za późno. Dzięki badaniom profilaktycznym możemy zadziałać odpowiednio wcześnie i doprowadzić do skutecznego wyleczenia.

Badania są bezpłatne i powinien wykonać je każdy dorosły człowiek. Żyjemy w ciągłym biegu, stresie, nie dbamy siebie, o prawidłowe odżywianie, a to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych. Większość ludzi unika badań profilaktycznych, gdyż nie chcą usłyszeć piorunującej diagnozy. Taka postawa do niczego nie prowadzi.
Po wykonaniu badań należy od razu zgłosić się do lekarza prowadzącego, który oprócz oceny wyników wskaże, w jakim innym kierunku jeszcze się przebadać i udzieli szczegółowych zaleceń.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Close